Stomatologia oferuje nowoczesne rozwiązania – wydłużanie się życia człowieka, spożywana żywność i wiele innych czynników może zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio wpływać na stan uzębienia. Wiele chorób jamy ustnej, zwłaszcza próchnica, ma bardzo niekorzystny wpływ na kształt zębów. Stomatologia odtwórcza zapewnia wymianę brakujących zębów i zapewnia zarówno trwałe, jak i usuwalne rozwiązania.
Najnowocześniejsza metoda odbudowy zębów – implanty
Implanty dentystyczne stają się coraz bardziej powszechne w przypadku uzupełniania lub odbudowy zębów, dlatego też ich ceny sukcesywnie spadają. Ponadto ciągły rozwój w dziedzinie protetyki pozwala każdemu cieszyć się pięknym uśmiechem bez wstydu, podobnie jak uzębienie ruchome – tzw. sztuczne szczęki. Implanty to trwałe rozwiązanie zapewniane przez uzupełnienia protetyczne. Podstawowymi elementami tego implantu jest tytanowa igła, która wygląda jak śruba lub tuleja oraz osadzona w niej korona (czasami korona zęba).
Wymienione powyżej części metalowe są wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta, dlatego też występują w różnych rozmiarach. Zwykle śruba ma średnicę od 3 do 5 mm i długość od 7 do 21 mm. Warto podkreślić, że stopy tytanu są głównym składnikiem produkowanych implantów i są rzadko stosowane. Jest to również metal dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Jest to bardzo ważne, ponieważ taki implant dentystyczny musi być trwale osadzony w kości i wytrzymywać takie same obciążenia jak naturalny korzeń zęba przez cały okres jego życia. Ten fragment implantu jest całkowicie niewidoczny dla ludzkiego oka, ponieważ znajduje się w kości poniżej linii dziąseł.
Nowoczesne rozwiązania ze stomatologii
Zrekonstruowany ząb lub zęby są nie do odróżnienia od naturalnych zębów i są utrzymywane na miejscu za pomocą metalowych kołków. Wynika to z indywidualnego podejścia do pacjenta, ponieważ odpowiednio dobierane jest jego cieniowanie, kształt, przezroczystość i inne zmienne. Może to być korona pojedyncza, korony wielokrotne lub tzw. most. Należy podkreślić, że jest to jeden z wielu zabiegów medycznych, jakie oferuje stomatologia. W takich przypadkach szczegółowy wywiad lekarski jest zawsze niezbędny w ramach kwalifikacji pacjenta do zabiegu.
Warto również mieć na uwadze, że przeciwwskazania i wskazania są potwierdzane za każdym razem, gdy dentysta lub implantolog rozmawia z pacjentem. Implanty zębowe niosą ze sobą również niewielkie ryzyko powikłań, co zawsze zalecają lekarze przygotowujący pacjentów do zabiegów medycznych. Oczywiście to pacjent ostatecznie decyduje o podejściu i wyborze leczenia.
Wskazania i przeciwwskazania stosowanej metody
Najczęstsze wskazania to braki w uzębieniu, ale zdarzają się również braki w uzębieniu. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tych problemów, z których najczęstszymi są próchnica zębów, choroby przyzębia oraz zła lub brak higieny jamy ustnej. Jednak uczucia towarzyszące utracie zębów są stałe — dyskomfort, zakłopotanie i wstyd. Obecnie takie problemy można całkowicie wyeliminować, ponieważ coraz więcej dentystów ma dostęp do lekarzy specjalizujących się w implantologii. Najważniejszym wskazaniem, jakie odczuwała pacjentka, było unikanie używania ruchomych, ruchomych szczęk, które wymagają większej uwagi i od czasu do czasu wymiany. Decydując się na implanty, zazwyczaj nie odczuwa się zmiany, ponieważ należy o nie dbać jak o własne zęby.
Przeciwwskazaniem do stosowania implantów dentystycznych jest obecność procesów zapalnych osłabiających organizm. Jest to również jeden z kilku czynników wpływających na odrzucenie przez organizm implantów tytanowych. Inne przyczyny to zła higiena jamy ustnej, palenie tytoniu i choroby przyzębia. Warto wspomnieć, że jest to rodzaj choroby przyzębia, która może negatywnie wpłynąć zarówno na zęby własne, jak i implanty.
Przeciwwskazania obejmują następujące choroby i schorzenia: cukrzyca, ciąża, radioterapia twarzoczaszki, bruksizm, choroby ogólnoustrojowe, nałogowe palenie, choroby psychiczne, zła higiena jamy ustnej lub zaburzenia krwi. Niektóre z tych czynników można wyeliminować stosując zabiegi, poprawiając nawyki higieniczne jamy ustnej lub stosując odpowiednie leczenie. Dlatego rozważając wszczepienie implantów dentystycznych wszelkie wątpliwości należy rozwiać podczas rozmowy ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli doświadczonym dentystą. Obecnie ani wiek pacjenta, ani jego wcześniejsze problemy zdrowotne nie stanowią ograniczenia. Dotyczy to urazów twarzoczaszki i szczęki. Należy podkreślić, że wszczepienie implantu jest zalecane u pacjentów, u których wypreparowanie jest trudne z powodu indywidualnych lub losowych okoliczności.
Opłata za implantację
W zależności od biura, miasta, wybranych materiałów i zastosowanej technologii istnieje spora rozpiętość cenowa. Ceny wahają się od 1500 zł do 5000 zł. Czasami trzeba doliczyć dodatkowe koszty, takie jak rekonstrukcja kości czy wymagane badania.