Zdrowie

Okulista – kim jest osoba wykonująca ten zawód?

Okulista to profesja, która polega na wykonywaniu wielu specjalistycznych zabiegów. Zajmuje się on bowiem nie tylko rozpoznawaniem wad wzroku oraz wystawianiem recept na soczewki kontaktowe i okulary. Każda osoba, która wykonuje zawód okulisty, zajmuje się również diagnostyką i leczeniem chorób oczu. Równie ważna jest także oczywiście profilaktyka. Zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w którym przedstawiamy szereg najistotniejszych informacji odnośnie zawodu okulisty. Opisujemy tutaj również, jak wygląda wizyta u okulisty, kiedy warto się do niego zgłosić. Piszemy także, czym okulista różni się od optometrysty. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

 

Okulista – kiedy warto się do niego udać?

Na wizytę u okulisty powinny zdecydować się wszystkie osoby, które uskarżają się na szereg różnych dolegliwości. Mowa tutaj o:

  • światłowstręcie,
  • podwójnym widzeniu, 
  • konieczności mrużenia oczu w trakcie czytania, aby móc odczytać wszystkie zdania,
  • bólach głowy,
  • przekrwieniu oka,
  • znacznym pogorszeniu ostrości wzroku,
  • mroczkach przed oczami,
  • silnych bólach oczodołu,
  • pieczeniu i swędzeniu gałki ocznej,
  • zaburzeniach pola widzenia.

 

Jakie choroby leczą okuliści?

Każdy okulista może leczyć rozmaite rodzaje chorób. Mowa tutaj w szczególności o chorobach takich jak:

  • choroby oczodołu – są to choroby takie jak jaskra, ropowica, zapalenie oczodołu czy chorób nerwu wzrokowego;
  • choroby spojówek – zapalenie spojówek (wyróżniamy następujące rodzaje zapaleń: bakteryjne, wirusowe, opryszczkowe, atopowe, alergiczne, kontaktowe),
  • zespół suchego oka,
  • zmiany barwnikowe spojówek,
  • zapalenie kanalika łzowego, 
  • choroby gałek ocznych – zaćma, zapalenie rogówki, bielmo, zwyrodnienia barwnikowe siatkówki.

 

Czym różni się optometrysta od okulisty? 

Okulista przez wiele osób utożsamiany jest z optometrystą. Nie są to jednak te same zawody – warto o tym pamiętać. Podstawową informacją, o której należy wiedzieć, jest fakt, iż optometrysta nie jest lekarzem, tylko absolwentem fizyki. Takie osoby posiadają specjalizację optometrii. Zajmują się oni doborem korekcji okularowej oraz aplikacją soczewek kontaktowych. Optometryści mogą również podjąć decyzję o skierowaniu konkretnych osób do okulisty w sytuacji, gdy stwierdzą iż jest to konieczne w celu rozpoznania ich wady wzroku. 

 

Dlaczego okresowe badania wzroku są bardzo ważne?

Każda osoba, która ma problem ze wzrokiem, nie powinna nigdy zapominać o tym, aby systematycznie odbywać okresowe badania wzroku. Trzeba chodzić do okulisty w miarę regularnie, a nie wtedy, gdy zaobserwujemy potężne pogorszenie jakości widzenie. Lepiej pamiętać o wykonywaniu profilaktycznych badań. Dotyczy to w szczególności tych osób, które są obciążone genetycznie chorobami oraz wadami wzroku. 

Z reguły badania wzroku są najczęściej wykonywane w przypadku robienia prawa jazdy oraz rozpoczynania nowej pracy. Lekarz medycyny pracy kieruje pacjentów do okulisty w przypadku, gdy chce sprawdzić, czy ich wzrok nie będzie stanowił przeciwwskazania do wykonywania przez nich pracy w określonym zawodzie. 

 

W jakim wieku można iść po raz pierwszy do okulisty?

Warto wiedzieć, że o wzrok powinniśmy dbać od jak najmłodszych lat. Specjaliści z zakresu medycyny i okulistyki zalecają, aby do okulistów zabrać nawet swoje dziecko, które nie ukończyło 3 miesięcy. Okulista w trakcie takiej wizyty kontrolnej będzie mógł w fachowy sposób ocenić, jaka jest ruchomość gałek ocznych u dziecka oraz zweryfikować, czy nie występuje u niego zez. Z kolei badanie ostrości widzenia przeprowadza się wśród nieco starszych dzieci. Tego typu badania są realizowane przy zastosowaniu specjalnej tablicy dla dzieci. Zamiast liter i cyfr są na niej ulokowane obrazki – na przykład drzewo, samochód, domek lub kot. Do badania wzroku służą również lizaki ze wzorami, tablice – w sposób znaczący ułatwiają one każdemu okuliście zaobserwowanie, w jaki sposób pracują oczy dziecka. Wówczas można przeprowadzić tak zwany test uprzywilejowanego widzenia.

 

Jak przeprowadza się badanie ostrości wzroku? 

Badanie ostrości wzroku można przeprowadzać zarówno wśród młodzieży jak i dorosłych. Na czym dokładnie ono polega? Pacjent siada w odpowiedniej odległości od optotypu i postępuje zgodnie z poleceniami wydawanymi przez okulistę. Chodzi tutaj o to, że czyta litery bądź cyfry od największych do najmniejszych. Dzięki temu okulista może sprawdzić, czy wzrok u pacjenta funkcjonuje w sposób prawidłowy. W sytuacji, gdy okulista zaobserwuje, że jego pacjent ma duże problemy z ich odczytaniem, wówczas wykonuje komputerowe badanie ostrości wzroku. 

W dzisiejszych czasach nowoczesna technologia pozwala na określenie optymalnej wartości korekcyjnych szkieł, które umożliwia pacjentowi widzenie w pełnej ostrości. Później okulista musi założyć badanej osobie specjalne okulary ze szkłami, które są przeznaczone do jego wady. Musi również sprawdzić, czy czuje się w nich komfortowo oraz może bez żadnych problemów odczytać litery z optotypu. Z kolei w przypadku dzieci okulista samodzielnie określa moc szkieł. Najpierw wykonuje jednak badanie po podaniu atropiny.