Przed rodzicami stawianych jest wiele wyzwań. Samo bycie rodzicem jest już ogromnym wyzwaniem i odpowiedzialnością za życie drugiego człowieka. Aby o nie dobrze zadbać, należy pamiętać między innymi o regularnych wizytach u lekarzy specjalistów. Jednym z takich specjalistów jest ortopeda. Pierwszy kontakt z nim powinien się odbyć przed ukończeniem przez dziecko 4. tygodnia życia. To jednak nie koniec. Kolejna powinna mieć miejsce między 7 a 8 miesiącem, gdy maluch zaczyna samodzielnie siadać. Następna w wieku 2 lat.
Choć podane terminy są orientacyjne i nie należy ich przestrzegać z dokładnością do jednego dnia, to jednak warto udać się na wizytę w podobnym czasie. Oprócz tego warto pamiętać, że do ortopedy warto się udać w każdym przypadku, gdy obserwujemy jakieś nieprawidłowości w ruchu dziecka lub niepokojące objawy. Na co szczególnie zwrócić uwagę? Jaki cel ma pierwsza wizyta u ortopedy?
Jakie jest znaczenie pierwszej wizyty u ortopedy?
Niektóre niemowlęta przychodzą na świat z niewykształconymi do końca stawami biodrowymi. Wada jest często nieobserwowana przez rodziców, a zaniedbanie jej prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i utrudnienia życia w dorosłości. W związku z tym odbycie pierwszej wizyty kontrolnej u ortopedy, która powinna mieć miejsce w pierwszych tygodniach życia noworodka, jest tak istotna.
W czasie spotkania lekarz sprawdza stopień i równomierność odwodzenia bioder i bada stawy. Jak wskazują dotychczasowe badania u większości dzieci stawy biodrowe kształtują się już w łonie matki. W związku z tym panewka dokładnie otula główkę kości udowej. Tym samym staw zyskuje poprawną ruchomość. Natomiast w pozostałych przypadkach stawy mogą okazać się nie w pełni wykształcone, co określane jest mianem dysplazji stawu biodrowego.
Co to oznacza? W przypadku tej jednostki chorobowej dochodzi do tego, że panewka jest płytka i stroma. To stwarza ryzyko, że główka kości udowej może przemieścić się, a nawet wyjść ze stawu. To z kolei sprawia, że noga ma mniejszy zakres ruchu, a także nie ma możliwości pełnego odchylenia na zewnątrz. Co świadczy o dysplazji? Można ją poznać po ograniczonym odwodzeniu nóżek czy niesymetrycznym ułożeniu fałdek pachwinowych. Nie zawsze jednak objawy są dobrze widoczne. Aby stwierdzić chorobę, konieczne jest specjalistyczne badanie.
Jak wygląda badanie stawów biodrowych?
Podczas badania ortopedycznego lekarz po pierwsze sprawdza stopień i równomierność odwodzenia bioder, dotykiem bada stawy, a także ocenia długość nóżek. Po drugie wykonuje badanie usg, które stało się w obecnych czasach normą. Badanie jest całkowicie bezpieczne i stanowi alternatywę dla badania rtg. Jak wygląda postępowanie lekarza po badaniach? Na podstawie ich wyników podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. Jeśli niedorozwój stawów jest nieznaczny, zaleca wyłącznie odpowiednią pielęgnację niemowlaka. Taka profilaktyka może doprowadzić do samoistnego zaniku wady. Istnieje jednak ryzyko, że błędy w pielęgnacji mogą pogorszyć stan dziecka.
Co jest najniebezpieczniejsze? Okazuje się, że nadmierne krępowanie nóg malucha (np. owijanie kocykiem, śpiochami). Dziecko powinno mieć swobodę ruchu. W celach profilaktycznych warto układać dziecko w pozycji „żabki” na brzuchu na kilka godzin dziennie.
Natomiast w przypadku diagnozy dysplazji należy podjąć niezwłocznie leczenie. Wadę należy usunąć, zanim dziecko zacznie samodzielnie chodzić, aby nie doprowadzić do jej pogłębienia i większego obciążenia stawów. W takich sytuacjach zwiększa się ryzyko zwichnięcia stawu biodrowego i pogłębienia zmian zwyrodnieniowych. W skrajnych przypadkach nawet skrócenia nogi. Jeśli zabraknie trafnej diagnozy, a następnie leczenia w przyszłości może się to nawet skończyć operacją.
Jak wyglądają kolejne wizyty kontrolne?
Druga wizyta kontrolna powinna mieć miejsce w okolicach 7-8 miesiąca życia, a więc w momencie, gdy dziecko zaczyna siedzieć i pełzać. Badanie ma na celu sprawdzić ogólną sprawność motoryczną dziecka. Następne odbywa się dopiero w wieku ok. 2 lat. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy należy udać się do ortopedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić.
Czy to konieczne? Nigdy nie leczymy zdrowego dziecka. Natomiast jeśli w zachowaniu lub budowie anatomicznej malucha jest coś, co niepokoi rodziców, to lepiej skonsultować tę różnicę lub problem (np. nienaturalny kształt stópek). W przypadku braku takich dolegliwości, należy zaczekać do wieku około dwóch lat.
Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że stópki dziecka, przed rozpoczęciem chodzenia, mają inny kształt. Różnią się od stóp starszych dzieci i osób dorosłych. W związku z tym postawa wyprostowana maluch odbiega od tego, co znamy z własnego doświadczenia.
Dziecko uczy się chodzić, udoskonalając ten proces. Podobnie ze stopami, które zmieniają się na przestrzeni czasu. Ostatnie wizyty u ortopedy dziecięcego powinny mieć miejsce, gdy dziecko rozpocznie naukę w szkolę, czyli w wieku 6.-7. Następnie 11-13 lat. Dlaczego? To czas, kiedy dziecko intensywnie rośnie, co może wiązać się z pojawieniem się wad postawy.