Podjęcie decyzji o przejściu na własne utrzymanie dla wielu młodych osób jest bardzo proste. Problemy zaczynają się dopiero kiedy muszą podjąć konkretne kroki w kierunki dokonania przeprowadzki i przejść na własne utrzymanie. Nastolatkowie najczęściej pragną pójść na swoje, aby przede wszystkim zyskać wolność i swobodę decydowania o sobie. Jednak bardzo często zapominają, że oprócz przyjemności muszą wziąć odpowiedzialność za całe swoje życie.
Praca i pieniądze
Podstawą do przeprowadzki są oczywiście pieniądze, bez których niemożliwe jest samodzielne utrzymanie się. Pierwszym krokiem musi być więc podjęcie pracy zarobkowej i sumienne oszczędzanie. Samo posiadanie pieniędzy i pracy nie jest jednak jedynym warunkiem gwarantującym sukces przeprowadzki. Umiejętność gospodarowania własnymi pieniędzmi oraz ich gromadzenia jest bardzo cenna. Każda decyzja podejmowana w codziennym funkcjonowaniu ma bezpośredni wpływ na wielkość budżetu. Codzienne wydatki domowe takie jak zakupy spożywcze, środki czystości, opłaty za mieszkanie i możliwość korzystania z komunikacji miejskiej to największe wydatki jakie ponosi się każdego dnia. Nawet najlepsza praca, z której możliwe jest uzyskanie sporej pensji nie daje gwarancji zgromadzenia dużych oszczędności, jeśli brakuje umiejętności rozsądnego gospodarowania pieniędzmi. Wybór pracy zawodowej może wpływać na możliwości finansowe i rozwojowe, które wpływają na całe późniejsze życie. Zarabianie wyłącznie pieniędzy potrzebnych na konieczne wydatki nie zapewni przyjemnego i swobodnego funkcjonowania w dorosłym życiu. Oprócz przeprowadzki z domu rodzinnego, należy więc dokładnie przemyśleć swoje możliwości zarobkowe i tym samym określić sposób dysponowania budżetem domowym.
Obowiązki domowe
Największym zaskoczeniem jakiego nie spodziewają się często młodzi ludzie dokonujący pierwszej w życiu przeprowadzki z rodzinnego domu, jest ilość obowiązków domowych. Prace domowe wymagają wielu umiejętności i często podstawowej wiedzy, która powinna pochodzić od rodziców. Niestety wiele codziennych sytuacji wymaga także nauki zupełnie nowych umiejętności, dlatego przede wszystkim należy dać sobie czas na ich zdobycie. Warto korzystać z rad doświadczonych osób, które znacznie dłużej dbają o własne domy i utrzymują się same. Bardzo często potrafią one podsunąć ciekawe i co najważniejsze bardzo skuteczne pomysły ułatwiające codzienne funkcjonowanie i dorosłe życie. Takie umiejętności jak gotowanie wymagają cierpliwości i stałego ćwiczenia, ponieważ nikt nie został szefem kuchni i mistrzem gotowania w jeden dzień. W miarę upływu czasu od przeprowadzki z pewnością każdy jest w stanie wypracować własny system dbania o dom i wykonywania wszystkich koniecznych prac domowych. Jeśli pierwsze mieszkanie podzielone jest z innymi współlokatorami, bardzo ważne jest ustalenie wspólnych zasad. Podzielenie się opłatami za mieszkanie wymaga także sprawiedliwego podziału obowiązków domowych, takich jak sprzątanie wspólnych przestrzeni. Zaniedbana kuchnia lub łazienka, o której nikt nie dba lub pozostaje na barkach tylko jednego lokatora, może stanowić kość niezgody i powód poważnych kłótni pomiędzy bliskimi przyjaciółmi. Znacznie łatwiej jest żyć na swoim utrzymaniu mieszkając z bliskimi osobami, na których można polegać. Odpowiedzialność za wspólne mieszkanie i przestrzeń łatwiej jest dzielić z drugą, odpowiedzialną osobą.
Organizacja wyprowadzki
Dokonanie przeprowadzki wymaga sporej i bardzo przemyślanej organizacji. Należy przede wszystkim dokładnie i bardzo szczegółowo przejrzeć wszystkie swoje rzeczy, ponieważ bardzo często okazuje się, że większość jest niepotrzebna. Przeprowadzki to najlepszy moment na oczyszczenie swojej przestrzeni lub szafy z nieużywanych przedmiotów oraz ubrań. Warto rozpocząć tego typu przegląd wcześniej, dzięki czemu możliwe będzie wystawienie niektórych ubrań lub przedmiotów na sprzedaż. Uzyskane w ten sposób pieniądze z pewnością przydadzą się później. Pakowanie się jest skomplikowane i wymaga dużej wyobraźni. Decydując się na skorzystanie z firmy przeprowadzkowej konieczne jest bardzo ostrożne zapakowanie wszystkich rzeczy, tak aby nie ucierpiały podczas transportu. Jeśli natomiast przeprowadzki dokonuje się samodzielnie najczęściej potrzebna jest pomoc bliskich osób, które przewożą oraz przeniosą kartony i pudełka. Po zawiezieniu wszystkich kartonów do nowego mieszkania, należy bardzo rozsądnie dokonać ich rozładowania. Nie warto zawalać wszystkich szaf i dostępnych mebli bez większego przemyślenia, ponieważ znacznie utrudni to codzienne funkcjonowanie w nowym miejscu. Każdy przedmiot, którego używa się codziennie musi znajdować się pod ręką, czyli w miejscu, z którego możliwe będzie jego łatwe wyjęcie. Natomiast elementy, których używa się znacznie rzadziej, mogą spokojnie znaleźć się na dnie lub w nieco wyższych szafkach. Brak właściwej organizacji podczas wypakowywania swoich przedmiotów, akcesoriów i ubrań, może doprowadzić do frustracji i ogromnego zamieszania podczas poszukiwań w pośpiechu. Przeprowadzki są najbardziej stresujące w życiu, jednak właściwa organizacja i planowanie , pozwalają ten stres znacząco zmniejszyć.