Kto to jest ortodonta – ortodonta to dentysta, który koryguje i usuwa nieprawidłowości w układzie szczęki. Ortodonta to ktoś, kto zajmuje się takimi problemami jak wystająca szczęka, zbyt wąska szczęka, krzywe przednie zęby itp. Specjaliści zajmują się wadami wrodzonymi, nabytymi w dzieciństwie oraz wadami genetycznymi. W tym przypadku może pracować z pacjentami w każdym wieku.
Niektórzy uważają, że korekta źle ustawionych zębów jest możliwa tylko w dzieciństwie. To nie jest prawda. Leczenie jest łatwiejsze u dzieci, ale problemy wrodzone lub genetyczne mogą rozwinąć się w wieku dorosłym lub nasilić się z czasem. Jeśli tak się stanie, nie wahaj się skonsultować z lekarzem.
Jakie choroby leczą ortodonci?
Jak wspomniano wcześniej, ortodonci zajmują się wadami wrodzonymi, genetycznymi oraz zębami mlecznymi. Ten lekarz pracuje bez kontuzji i nie reguluje szczęki. Najczęstsze problemy zgłaszane do ortodontów to:
- Asymetria twarzy;
- Nieprawidłowy wzrost zębów;
- Naruszenie funkcji żucia;
- Źle ustawione zęby itp.
Po badaniu lekarz ocenia stan pacjenta, bada przyczynę choroby i dobiera sposób leczenia. Rozważmy bardziej szczegółowo klasyfikację chorób, z którymi borykają się lekarze.
Nieprawidłowości dentystyczne
Nieprawidłowości zębowe określane są jako różne nieprawidłowości poszczególnych elementów uzębienia.
Można wyróżnić następujące typy nieprawidłowego rozwoju zębów:
- naruszenia kształtu (kły, zęby Hutchinsona, Fourniera, Pflugera);
- niestandardowe wartości (mikro i makro zęby);
- za mało lub za dużo zębów (bezzębny, bezzębny, bezzębny);
- problemy ze strukturą tkanki (hipogeneza, hiperplazja);
- niewłaściwy czas wystąpienia (za wcześnie lub za późno);
- nieprawidłowe ustawienie poszczególnych zębów w uzębieniu (ustne, przedsionkowe,
- dystalne, mezjalne, dolne, górne, obrócone względem osi podłużnej, przemieszczone);
- naruszenie kolorów.
Nieprawidłowości protetyczne
Zęby mogą również wyglądać nieprawidłowo, co czasami może być bardzo niepokojące dla pacjentów i powodować problemy z jedzeniem i mówieniem.
Przypomnij ortodontom o następujących problemach:
- narusza kształt rzędu;
- nieprawidłowe wymiary w kierunku zmniejszania/rozciągania lub
- wydłużania/skracania;
- naruszenie sekwencji zębów;
- naruszenie symetrii położenia zębów;
- naruszenie kontaktu między zębami (zniekształcenie lub rzadka pozycja).
Nienormalny zgryz
Zgryz jest najczęstszym problemem, o którym wszyscy słyszeli. Czasami pacjenci wręcz mają wrażenie, że ortodoncja to tylko zakładanie aparatu. Oczywiście nie jest to prawdą, ale korekcja zgryzu to jeden z najczęstszych problemów, zwłaszcza u dzieci.
Istnieje pięć rodzajów wad zgryzu:
- dystalna, gdy górna szczęka jest nadmiernie rozwinięta i wysunięta do przodu,
- znacząco wpływając na rysy twarzy;
- Mezjalnie żuchwa jest nadmiernie rozwinięta;
- szczęka krzyżowa – oznacza to, że szczelina między zębami ma kształt nożyczek;
głębokie, z dolnymi zębami prawie schowanymi pod górnymi; - Nie ma stałego kontaktu między zębami dolnymi i górnymi, tylko wtedy, gdy obszar trzonowców jest otwarty.
- Nieprawidłowości szczęki – szczęka może być również źle ustawiona, co jest od razu widoczne dla ortodonty, chociaż pacjent może nawet nie zauważyć problemu.
Przykładami najczęstszych naruszeń są:
- Zmiana wielkości (megagnathia lub micrognathia) występuje, gdy jedna szczęka osiąga znacznie większy rozmiar niż druga podczas rozwoju. Może być również odwrotnie: szczęki są zwykle małe. Problem może dotyczyć tylko górnej lub dolnej szczęki lub obu;
- Nieprawidłowe ustawienie względem podstawy czaszki. Istnieje asymetryczny układ, z żuchwą wysuniętą do przodu i cofniętą do tyłu;
- Nieprawidłowa relacja między łukami zębowymi (zgryz dystalny lub dystalny, nadmierne zachodzenie na siebie, nieregularny zgryz).
Układ szczęki w dużym stopniu zachodzi na siebie, ponieważ np. nie można uwzględnić położenia zębów bez uwzględnienia całego uzębienia. Jeśli więc znasz ortodontę ze stomatologii, możesz powiedzieć, że to przede wszystkim lekarz. Bierze pod uwagę specyfikę danego pacjenta i opracowuje całkowicie zindywidualizowany plan leczenia.
Podstawowe metody leczenia ortodontycznego
Nie wiedząc, co pacjent przynosi na stół, nie można powiedzieć, co zrobi ortodonta, ponieważ leczenie zależy od problemów i wad zębów. Czasami wystarczy minimalna interwencja stomatologiczna, ale w innych przypadkach konieczna jest interwencja dentysty. Najpopularniejszymi metodami stosowanymi przez ortodontów są mioterapia lub gimnastyka, terapia sprzętowa oraz chirurgia. Metody te są rzadko stosowane samodzielnie, ale często dentyści stosują je w połączeniu, aby stworzyć plan leczenia, który spełnia określone potrzeby pacjenta.
Terapia mięśniowa
Mioterapia jest jednym ze sposobów wzmacniania mięśni szczękowo-twarzowych, aby zapobiegać powstawaniu deformacji w dzieciństwie. Teoretyczne badania leczenia ortodontycznego pokazują, że jest to metoda najbezpieczniejsza i najmniej skuteczna. Dlatego gimnastyka prawie nigdy nie jest przepisywana sama.