W wielu przypadkach zwierzę jest traktowane jak prawowity członek rodziny. Gdy więź jest budowana przez lata, jeszcze trudniej jest się pożegnać z ukochanym pupilem. W Polsce coraz częściej ludzie chcą zapewnić godny pochówek również dla zwierząt domowych https://animaleden.pl. Dzięki zapotrzebowaniu na takie usługi, zaczęły powstawać krematoria dla zwierząt. Aktualnie istnieje zaledwie kilka firm, które specjalizują się w zwierzęcych pogrzebach.
Utylizacja zwierząt domowych według polskiego prawa
Jak wygląda utylizacja w kwestii prawnej? W Polsce nie można zakopywać ciał zwierząt na własną rękę. Muszą być zawiezione do lecznicy weterynaryjnej i poddane spaleniu. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi karą grzywny w wysokości 13000 zł lub więcej. Koszty utylizacji zwierzęcia przez lecznicę wahają się od 7 do 10 zł za 1 kilogram jego wagi. Nie jest to ogromna kwota, a na pewno znaczenia niższa niż ewentualna kara pieniężna. Należy pamiętać, że po śmierci zwierzaka jego ciało staje się prawnie zwykłym odpadem biologicznym i tak też traktuje się je podczas utylizacji. Jest wrzucone do pieca razem z innymi śmieciami medycznymi, jak strzykawki czy jednorazowe rękawiczki. Czy to można uznać za godny koniec naszego pupila? Wiele osób uważa, że niekoniecznie, dlatego powstały specjalne krematoria dla zwierząt. Jesteśmy w pełni odpowiedzialni za całe życie i ostateczny koniec istoty z którą stworzyliśmy więź. Spalenie ciała zwierzęcia wygląda podobnie, jak w przypadku pożegnania z człowiekiem. W przeciwieństwie do standardowej utylizacji, cały proces odbywa się z należytym szacunkiem.
Miejsca, gdzie może spocząć Twój pupil
Ciało ukochanego zwierzęcia będzie godnie traktowane przez pracowników krematorium. Przed decyzją o spaleniu, mamy możliwość wybrania, dogodnej dla siebie opcji, pochowania pupila. Większość krematoriów dla zwierząt oferuje, oprócz usługi spalenia ciała, trzy rozwiązania w kwestii pozostawionych prochów. Właściciel może zabrać prochy ze sobą w specjalnej urnie i zatrzymać je w formie upamiętnienia, mniej lub bardziej, futrzanego członka rodziny. Po spaleniu zwłoki przestają one być kategoryzowane jako niebezpieczne odpady, więc istnieje możliwość rozsypania prochów w wybranym miejscu. W ten sposób zutylizowane pozostałości po zwierzęciu nie obejmują aktualnie żadne przepisy prawne w Polsce. Prochy są tzw. składnikiem fosforowym, który można legalnie rozsypać gdziekolwiek, przy okazji nawożąc ziemię. Dzięki nim może powstać nowe, roślinne życie. Inną drogą jest pochówek na cmentarzu dla zwierząt – w grupowym grobie lub indywidualnym. Kremacja zbiorowa, to tańsza opcja, ale również zapewnia godne pożegnanie przyjaciela. W przypadku wybrania indywidualnego pochówku pupil otrzymuje własną mogiłę i możliwość późniejszego odwiedzania przez rodzinę, zupełnie jak przy ludzkim grobie. Właściciela mogą przyjść na cmentarz dla zwierząt zawsze, kiedy tego potrzebują, aby ponownie uczcić pamięć najlepszego przyjaciela.
Jak przebiega proces kremacji zwierzęcia?
Gdy pupil umrze, możemy zawieść ciało do lecznicy na utylizacje lub wezwać najbliższą firmę z krematorium dla zwierząt – większość z nich oferuje usługę transportową. W specjalnie wyposażonych samochodach znajdują się przenośne chłodnie, które zapewniają dotarcie zwłok w należytym stanie na późniejszą kremację. Można także zawieść ciało samemu, jeśli ma się taką możliwość, więc warto wybrać firmę, która jest najbliżej od miejsca zamieszkania. Gdy już wybierzemy interesującą na ofertę pochówku, ustalany jest termin spalenia ciała. Właściciele mogą być obecni podczas całego procesu, który trwa od 20 minut do nawet 4 godzin, zależnie od wielkości zwierzaka i rodzaju pieca krematoryjnego. Standardowo spalanie rozpoczyna się w głównej komorze w której temperatura dochodzi do 850°C, a następnie przechodzi do komory dopalania spalin, gdzie może być nawet 1300°C. Po wszystkim spopielone szczątki trafiają do specjalnego młynka, tzw. kremulatora, który mieli je w bardzo drobny popiół. Właściciel otrzymuje powstałe prochy lub są chowane w mogile zbiorowej. Niektóre krematoria oferują także przygotowanie zwierzaka pod względem wyglądu fizycznego i ostatnie pożegnanie z rodziną. Taki sposób sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy przy spalaniu jest dziecko. Wtedy może zobaczyć pupila ostatni raz w możliwie jak najlepszym stanie. Krematoria dla zwierząt mają w ofertach wiele różnych usług, które pozwalają na stworzenie fizycznej pamiątki po ukochanym zwierzaku. Ozdobna urna, postawiona na półce, może stanowić wystarczające upamiętnienie, ale niektórzy właściciele oczekują czegoś więcej. Dostępna jest biżuteria w której znajdują się prochy zwierzęcia. Jeśli ma się możliwość wydania większej sumy pieniędzy, istnieje opcja wykonania diamentu z popiołów i umieszczenia go np. w pierścionku. Popularną pamiątką jest także obraz z odciśniętą łapką pupila, który może ozdobić nasze ściany. Ciekawą opcją wydaje się zachowanie bezpośredniego DNA zwierzęcia. Jedna z firm oferuje zatopienie kodu życia w wisiorku z żywicy, a inna ma specjalne probówki z DNA w środku i ozdobnym pudełkiem, dostarczanym właścicielowi. Niezależnie od wybranej pamiątki, krematorium dla zwierząt odpowiednio zaopiekuje się ciałem twojego pupila.