Jak przerobić kontener morski na dom? Ceny mieszkań, lub koszt budowy domu mogą przerazić, tym bardziej że nierzadko taka inwestycja wiąże się z zobowiązaniem na całe życie, czyli kredytem hipotecznym. Czy jest zatem sposób na tani własny kąt? Oczywiście, że jest. To domy mieszkalne z kontenerów. Koszt budowy jest o wiele niższy, a dom może powstać już w kilka tygodni. Poznajmy niezwykle modny sposób na tanie mieszkanie.
Szybko, tanio i na lata
Kontener morski to świetny pomysł na dom – z wielu powodów. Podstawowym jest fakt, że przerobienie kontenera na dom jest stosunkowo proste i dysponując czasem, oraz odrobiną wiedzy technicznej, możemy samodzielnie podjąć się tego zadania. Kolejną zaletą jest gotowa już konstrukcja, którą tylko należy dostosować do realiów mieszkaniowych. Niebagatelną rolę gra tu również dbałość o środowisko, ponieważ bazą do budowy jest surowiec, który niejako poddajemy recyklingowi, dając mu nowe życie. Zamiast używać kolejne wyprodukowane specjalnie do celów budowlanych cegły, bloczki, czy drewno – używamy istniejącej już stalowej konstrukcji. Mieszkania z kontenerów morskich to nie tylko hit ostatnich lat, ale również sposób na naprawdę tani dom.
Zobacz także:
- nowy kontener morski https://www.balticon.pl/depot/
- kontener morski na sprzedaż https://www.balticon.pl/projekt-ue/
- kontener magazynowy https://www.balticon.pl/sprzedaz-kontenerow-magazynowych/
Mieszkanie z kontenera niewielkie, a może całkiem spore?
Jeśli wystarczy nam dom wielkości kawalerki, z powodzeniem możemy zrobić go z jednego kontenera 40′, który standardowo ma długość nieco ponad 12 metrów, szerokość 2,30 metra i wysokość prawie 2,4 metra. Budowa domu z takiego kontenera da nam powierzchnię około 27,6 metra kwadratowego. Jednak taką powierzchnię użytkową uzyskamy tylko wówczas, kiedy izolację termiczną umieścimy po zewnętrznej stronie konstrukcji. Mieszkanie z kontenera o tej powierzchni może być wygodne dla jednej, lub dwóch osób pod warunkiem, że dobrze zaprojektujemy jego układ i rozmieszczenie elementów wyposażenia. Jeśli zależy nam na większej powierzchni, może połączyć z sobą dwa, lub nawet więcej kontenerów w dowolnym układzie. Wtedy może to być dom w kształcie litery U, L, lub dużego prostokąta, albo kwadratu. Sympatycy nowoczesnego wzornictwa budowlanego będą zachwyceni możliwością ustawienia domu piętrowego z częściowo wysuniętymi elementami i dużymi przeszkleniami. Budując dom z kontenerów morskich, liczy się kreatywność i wizjonerskie podejście do tematu.
Samodzielne przerobienie kontenera na dom? To całkiem łatwe!
Dla kogoś, kto nie ma czasu na własnoręcznie wykonane prace, doskonałym rozwiązaniem są gotowe kontenery mieszkalne przystosowane już do ostatecznego wykończenia i zamieszkania. Natomiast dysponując wolnym czasem i lubując się w samodzielnie wykonanych pracach wykończeniowych, z pewnością można własnoręcznie przerobić kontener morski na dom mieszkalny. Dużym udogodnieniem jest fakt, że posiadamy już stabilną i trwałą konstrukcję stalową, którą należy wykończyć.
- Kontener ustawiamy na stabilnym fundamencie i poziomujemy
- Projektujemy układ wnętrza
- Wycinamy otwory na okna i drzwi
- Sprawdzamy stalową konstrukcję podłogi, czy nie jest uszkodzona, ewentualnie w razie potrzeby wzmacniamy dodatkowymi elementami
- Na podłodze mocujemy deski, które będą służyć jako oparcie pokrycia podłogowego (mogą to być drewniane deski, lub płyty)
- Montujemy w konstrukcji okna i drzwi
- Rozprowadzamy instalacje
- Wykonujemy na stelażu aluminiowym ścianki działowe wykonane z płyt g-k
- Układamy wewnątrz, lub na zewnątrz kontenera stelaż pod izolację termiczną
- Za pomocą płyt styropianowych, lub wełny wykonujemy izolację zgodną z wymaganymi normami pomiędzy profilami aluminiowymi
- Wykańczamy ściany wewnątrz – możemy do tego użyć płyt g-k, które następnie obłożymy gładzią, lub desek tworzących ostateczne wykończenie wnętrza
- Wykonujemy elewację zewnętrzną
- Realizujemy pozostałe prace wykończeniowe takie jak położenie kafelek, paneli, malowanie ścian, oraz biały montaż
- Meblujemy dom
Mieszkanie z kontenera to nie lada gratka dla posiadaczy działek, którzy chcą uniknąć czasochłonnej i kosztownej procedury związanej z otrzymaniem pozwolenia na budowę, ponieważ obecnie dom o powierzchni do 35 m2 można wybudować na zgłoszenie.
Zobacz również:
- kontener 40 stopowy https://ecocontainers.com/58-podwyzszany
- kontener 40ft https://ecocontainers.com/open-top/202-528-kontener-open-top-40ot-odnowiony.html
- kontener z otwartym dachem https://ecocontainers.com/26-open-top
Nie tylko mieszkanie – co jeszcze możemy zbudować z kontenera?
Nie tylko domy mieszkalne możemy wykonać z kontenerów. Używając mniejszej ilości izolacji, z powodzeniem stworzymy domek letniskowy na działce rekreacyjnej, w którym spędzimy wakacje. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest biuro w kontenerze. Z tego pomysłu korzystają również firmy logistyczne i produkcyjne, oraz wszystkie przedsiębiorstwa, które nie mają możliwości postawić murowanego budynku. Biuro z kontenerów morskich doskonale sprawdza się również we wszelkich działalnościach charakteryzujących się mobilnością. Firmy budowlane chętnie korzystają z możliwości wykorzystania kontenerów morskich na stworzenie przestrzeni socjalnej dla pracowników. To także doskonała metoda stworzenia przestrzeni, którą trzeba będzie w krótkim okresie czasu przetransportować w inne miejsce. Z połączonych z sobą kontenerów powstają również hale magazynowe i produkcyjne, charakteryzujące się sporym metrażem i doskonałym zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi.