Jak odnowić dębową komodę: piękne, zabytkowe meble są niezwykle drogie. Jeśli jesteś posiadaczem wiekowej komody wykonanej z drewna dębowego, to pewnie z bólem serca myślałeś o wymianie tego mebla. Wszak zakup lub chociażby renowacja takiego uposażenia do najtańszych zabiegów nie należy.
Nie wszystko stracone. Idąc z duchem czasu, możesz odnowić piękną komodę sam. Ostatnio na topie jest recykling i techniki wykorzystywania materiałów odnawialnych do przedłużania żywota pięknych mebli. W sieci znajdziesz masę materiałów pomocniczych, które wyjaśnią ci jak elegancko odrestaurować ukochaną komodę. Skompilowaliśmy specjalnie z myślą o tobie zestaw kroków, które musisz podjąć, by skutecznie, tanio i na własną rękę przywrócić piękny wygląd świetnie prezentującego się mebla. Koniecznie zostań z nami!
Oględziny jako fundament renowacji
Renowacja komody dębowej, jeśli podejmujemy się jej na własną rękę, powinna być poprzedzona oględzinami. Sprawdzić należy, czy nie jest ona uszkodzona. Jeśli okaże się, że jej stan techniczny przedstawia obraz nędzy i rozpaczy, to może okazać się, że całe przedsięwzięcie będzie funta kłaków warte. Dlatego sprawdźmy, czy nie ma żadnych poważniejszych uszkodzeń. Jeśli zaobserwujemy jedynie niewielkie ubytki, w postaci szczelin to możemy je uzupełnić. Z tym akurat nie powinno być żadnych problemów. Do tego celu posłuży nam zwykła szpachla akrylowa.
Co o niej powinieneś wiedzieć? Zawiera terpentynę, którą to cechuje wysoka przyczepność do powierzchni drewnianych. Nakładamy ją w określonej grubości. Nie powinny one przekraczać 4 cm. Większe szczeliny wypełniamy warstwami, jeśli istnieje taka potrzeba. Przejdźmy do kolejnego kroku.
Jak zająć się podłożem?
Zabrudzenia, osadzający się kurz i tym podobne rzeczy, przyczyniają się do powstawania nieestetycznych wybrzuszeń. Poleca się je przemyć i przetrzeć. Krok ten powinno się zrealizować tuż przed wypełnianiem ubytków za pomocą akrylowej masy szpachlowej. Opisywany proces wymagać od nas będzie kilku akcesoriów. Zaliczyć do nich możemy szmatkę, wodę i detergent w postaci płynu do mycia naczyń. Unikajmy jednak środków, które w swym składzie zawierają chlor lub aceton, ponieważ mogą one zaszkodzić powłoce drewna. Tego wolelibyśmy jednak uniknąć.
Zacieki, które straszą swym widokiem, czyści się w nieco inny sposób. Usuniemy je za pomocą oleju spożywczego naniesionego na ściereczkę. Z góry przekreślmy wykorzystanie gąbki i szczotki. Ich wykorzystanie spowoduje porysowanie mebla. Po wykonaniu tego kroku należy zajęcie się łuszczącymi powłokami. Cel ten zrealizujemy na trzy sposoby. Możemy zrobić to ręcznie (za pomocą papieru ściernego, noży i skrobaczek), chemicznie (z wykorzystaniem specjalistycznych żeli) oraz mechanicznie (za pośrednictwem rozmaitych elektronarzędzi). Po usunięciu łuszczących się wybrzuszeń dokładnie, acz delikatnie wyszlifujmy powierzchnie drewnianej komody. Jak już uporamy się ze zmatowieniem komody, możemy przystąpić do wspomnianego uzupełniania ubytków za pomocą akrylowej masy szpachlowej.
Bejcowanie i zabiegi dekoracyjne
W odróżnieniu od komód wykonanych z innych materiałów dębowe należy potraktować nie farbą, a specjalną bejcą. Nakładając ją na szmatkę z mikrofibry, jesteśmy w stanie ją elegancko nanieść na powierzchnię drewnianej komody. Po jej równomiernym nałożeniu odczekajmy, aż ona wyschnie. Jest to proces nieco czasochłonny, ale efektywny i jakby nie patrzeć tani. Możemy poprawić bejcę, jeśli uznamy, że jest ona naniesiona nierównomiernie i nas to nie satysfakcjonuje.
Alternatywą dla bejcy może być farba transparentna, która nie wpłynie negatywnie na rysunek słojów. Bejcowanie to jednak nie wszystko, czym powinniśmy się zająć w trakcie renomowania starej, acz urokliwej dębowej komody. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego ów mebel jest wykonany. Wszak to drewno. Polecamy zastosować specjalny preparat, dzięki któremu jeszcze lepiej udekorujemy dębową komodę.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie ma on żadnych walorów ochronnych, więc jego użycie nie poskutkuje większą ochroną przed uszkodzeniami natury mechanicznej. Lakier dekoracyjny nakładany 2-3 krotnie w określonych odstępach czasowych. Każdą z warstw nakładamy co 12 godzin. Należy jednak pamiętać, aby przed każdorazowym nałożeniem warstwy dokładnie przetrzeć powierzchnię mebla papierem ściernym. W istocie po realizacji tego punktu twoja dębowa komoda będzie wyglądała jak nowa.
Dodatkowe uwagi
Dębowe komody bardzo często mają piękne zdobienia i pewnie zastanawiasz się czym je poprawnie odrestaurować. W tym celu nie wykorzystuj pędzla malarskiego. Mały pędzelek do odświeżania powierzchni klamek i elementów zdobniczych w pełni wystarczy.
Podsumowanie
Renowacja dębowych komód jest zajęciem czasochłonnym, ale relatywnie mniej kosztownym niż powierzenie tego zadania fachowcom lub zakup zamiennika z tej samej niszy gatunkowej. Zadanie to nie powinno nas przerosnąć, ponieważ dysponując określonymi narzędziami, środkami i chęciami możemy się z tym elegancko uporać. Dzięki zastosowaniu tych kilku wymienionych w artykule kroków będziesz w stanie odświeżyć wiekowy, dębowy mebel i przywrócić jego oryginalny charakter.