Hale namiotowe a obciążenie śniegiem – namiot uważany jest za lekką konstrukcję, ale czasem pełni poważne funkcje. Gdy jest mocniejszy i ma duże rozmiary, może stać się halą magazynową. Taką budowę mają też obiekty stawiane na potrzeby rolnictwa. Wtedy konstrukcja hali namiotowej nie jest już tak lekka, ale czy sprawdzi się zimą? Problemem są duże opady śniegu. Jego warstwa, która może znaleźć się na górze, to spore obciążenie tkaniny namiotu.
Hala jako obiekt tymczasowy czy na stałe?
Hale takie często służą jako obiekty tymczasowe. Stawia się je na czas organizacji dużych imprez lub na potrzeby handlu. Mogą to być także tymczasowe magazyny. Co jednak w sytuacji, gdy hale namiotowe miałyby służyć przez dłuższy czas? Z reguły magazyny czy budynki na potrzeby rolnictwa stawia się na czas dłuższy niż rok. To znaczy, że czeka je zima, a wraz z nią wiatry i silne opady śniegu. Wbrew temu, co może się wydawać, takie obiekty to wybór i na ten czas. Trzeba tylko uwzględnić, że będą służyć zimą. Producenci hal namiotowych oferują je jako tymczasowe oraz całoroczne obiekty. Gdy mają służyć zimą, wybiera się halę z tej drugiej grupy.
Hala namiotowa a warunki panujące zimą
Obiekty przeznaczone na cały rok mają mocniejszą budowę niż tymczasowe. Są solidne. Jeśli służą jako hale magazynowe, to przechowywane w nich produkty są bezpieczne. Pomimo silnych wiatrów są stabilne. Producenci takich obiektów uwzględniają problem: hale namiotowe a obciążenie śniegiem, by intensywne opady im nie zaszkodziły. Problemem jest śnieg, jaki może zalegać na górnej części namiotu. Tkanina i kilka centymetrów ciężkiego śniegu – to ryzykowne połączenie.
Obciążenie śniegiem to tak poważne zagrożenie dla obiektu, że odnoszą się do niego normy budowlane. W Polsce zagrożenie tym czynnikiem atmosferycznym nie jest wszędzie jednakowe. Wyróżniono pięć stref śniegowych. W każdej z nich obowiązują inne normy związane z wytrzymałością na obciążenie śniegiem. Najmniejszą wytrzymałość mają obiekty stawiane w strefie pierwszej, największą w strefie piątej. Gdzie są tak silne opady śniegu w Polsce? To Podhale i Tatry.
Jak producenci hal radzą sobie z problemem śniegu?
Producenci hal namiotowych radzą sobie z tym problemem na różne sposoby. Firmy inwestujące w takie obiekty mogą wybrać ten, który uznają za najbardziej odpowiedni. Silne opady śniegu to problem, który może wystąpić dwa razy w ciągu zimy albo w ogóle. Wymaga jednak uwzględnienia przy wyborze obiektu na magazyn czy halę o innym przeznaczeniu.
Namiot, który spełnia normy związane z zaśnieżeniem
Jedną z możliwości, by mieć solidną halę namiotową, a obciążeniem śniegiem się nie przejmować, jest obiekt spełniający wspomniane normy. Projektuje się hale, które spełniają normy śniegowe przewidziane dla określonego regionu. Wymaga to dużo solidniejszej budowy hali. Dach musi być wytrzymały, a konstrukcja, która go podtrzymuje, musi być bardzo mocna. Postawienie takich hali jest droższe, ale za to magazyn czy hala rolnicza są w pełni bezpieczne zimą.
Co jeszcze oferują producenci hal namiotowych?
Inną możliwością jest zdecydować się na mniej, niż jest to wymagane normami budowlanymi. Hala namiotowa jest solidna, ale jej dach nie ma takiej wytrzymałości, jaka w wybranym rejonie Polski jest potrzebna. Co jednak z taką halą, kiedy spadnie śnieg? Projektuje się i stawia takie obiekty z zastrzeżeniem, że właściciel będzie w razie potrzeby odśnieżać dach hali. Trzeba go mechanicznie zgarniać, aby nie obciążał budynku. Projekt dachu robiony jest tak, by ułatwiać jego samoistne spadanie. Odśnieżanie bywa jednak potrzebne. Korzyść z takiego wyboru to tańsze hale namiotowe od tych, które spełniają normy śniegowe.
Jaką halę magazynową całoroczną wybrać?
Hala, która ma służyć cały rok, może być konstrukcją namiotową. Czy ma to być magazyn, czy coś innego, trzeba wybrać halę namiotową całoroczną, a nie tymczasową. Taka sprawdzi się zimą. Hale namiotowe a obciążenie śniegiem – to problem, nad którym trzeba się zastanowić. Każdy producent poleci rozwiązanie, które preferuje. Warto zapoznać się z argumentami wybranej firmy. Jednak i tak nabywca namiotu musi podjąć własną decyzję. Bo to jego oczekiwania, potrzeby i możliwości decydują, co jest lepsze. Można wybrać obiekt w pełni bezpieczny albo taki, który wymaga większej uwagi zimą, aby być bezpiecznym. Decyduje to, jakie chce się ponieść koszty zakupu i jakiej oczekuje się solidności. Wyższe koszty obniżają atrakcyjność wyboru hali namiotowej. Wciąż jednak nie jest to bardzo droga inwestycja i są z niej inne korzyści. To m.in. szybkość stawiania hali czy łatwość jej rozbudowy oraz rozkładania na elementy i przenoszenia.
Solidna metalowa konstrukcja, mocna tkanina PCV, niekiedy dodatkowe elementy… Hale namiotowe potrafią zaskoczyć tym, jak bardzo są solidne. To obiekty także na zimę. Można znaleźć taką, która spełnia w stu procentach normy śniegowe. Można też zdecydować się na inne rozwiązanie tego problemu. Najważniejsze, że obciążenie śniegiem hali namiotowej to nie jest coś, co uniemożliwiałoby jej całoroczne użytkowanie.