Z całą pewnością możemy stwierdzić, że uzależnienie od narkotyków to jedna z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych naszego społeczeństwa. Konsekwencje takowego zjawiska są bardzo zróżnicowane i dotyczą zarówno samych osób przyjmujących substancje, jak i bliskiego otoczenia. Jakie fazy uzależnienia od narkotyków występują? Jakie rodzaje narkotyków możemy wyróżnić, a także jakimi objawami się charakteryzują? Jakie mogą być symptomy spożywania narkotyków? Co powinniśmy wiedzieć na temat leczenia narkomanii? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Fazy uzależnienia od narkotyków- jakie występują?
Uzależnienie od narkotyków to coraz częstsze zjawisko w dzisiejszych czasach. Terapia dla uzależnionych w niektórych przypadkach jest konieczna, aby nie pogarszać stanu swojego zdrowia. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uzależnienie od narkotyków składa się z kilku różnych faz. Pierwszą z nich jest eksperymentowanie. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której pierwszy kontakt prowadzi do awersji na środek- nie wiąże się to z pozytywnymi doznaniami. Kolejna faza polega na okazjonalnym przyjmowaniu, np. podczas imprez. Niestety jest ona bardzo niebezpieczna, bowiem w późniejszym czasie może prowadzić do nawyku. W tym etapie odczuwa się dość silną potrzebę przyjęcia substancji psychoaktywnych.
Na szczęście nie jest to ani fizyczny, ani psychiczny przymus, który nie byłby do pokonania. W przypadku regularnego przyjmowania narkotyków, musimy liczyć się z tym, że dojdzie do sytuacji, w której nie będziemy w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem. Wówczas idealnym rozwiązaniem wydaje się być prywatny ośrodek leczenia narkomanii.
Narkotyki- jakie ich rodzaje możemy wyróżnić i jakie mają objawy?
Narkotyki to psychoaktywne substancje, które mogą być pochodzenia naturalnego bądź chemicznego (syntetycznego). Działają one na nasz ośrodkowy układ nerwowy i mają właściwości uzależniające. Do najpowszechniejszych narkotyków zaliczyć możemy marihuanę, amfetaminę, kokainę, heroinę, LSD. Ta pierwsza najczęściej zażywana jest w postaci podobnej do papierosów. Są to zmielone kwiatostany, do których dodawane są suszone liście. Efekty po spożyciu zależne są od tego, jaka ilość narkotyku zostaje przyjęta. Nie bez znaczenia jest także rodzaj surowca lub indywidualna tolerancja organizmu.
Nieco inaczej wygląda to w przypadku amfetaminy, bowiem jest to związek chemiczny. Najczęściej zażywany jest w postaci białego proszku lub tabletek. Po jego zażyciu nasz organizm znacznie się pobudza. Heroina to pochodna morfiny. Może przybrać postać beżowego, białego lub brązowego proszku. Jej objawem jest euforia, spowolnienie i ponadprzeciętna odporność na ból. Regularne zażywanie tych substancji prowadzi do tego, że konieczne okaże się leczenie uzależnień narkotykowych.
Jakie mogą być symptomy spożywania narkotyków?
Symptomy spożywania narkotyków możemy podzielić na kilka różnych grup. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tych zdrowotnych i fizycznych czynnikach. Przykładem może być krwawienie z nosa, zmienione źrenice oczu, napady padaczki, nietypowy zapach, wstrząsy, zmiana apetytu, urazy i siniaki trudne do wytłumaczenia.
Do czynników behawioralnych z całą pewnością możemy zaliczyć problemy w nauce, regularne skargi od wychowawcy, odizolowanie, problemy rodzinne, popadanie w kłopoty, ciągły brak pieniędzy. Dość powszechne są nagłe zmiany w relacjach ze znajomymi czy też korzystanie z kropli do oczu (umożliwia to zamaskowanie przekrwionych oczu). Jeśli chodzi o czynniki psychologiczne, warto wspomnieć o nadpobudliwości, odizolowaniu, braku motywacji, braku koncentracji, niewyjaśnionych zmianach osobowości, nagłych zmianach nastroju, pojawieniu się lęków i paranoi. W przypadku takich incydentów leczenie uzależnień od narkotyków to jedyna rozsądna decyzja. Ośrodek dla narkomanów powinien rozwiązać nawet z pozoru najtrudniejsze przypadki.
Leczenie narkomanii- podstawowe informacje
Co powinniśmy wiedzieć na temat leczenia narkomanii? Przede wszystkim jednym z kluczowych kroków jest sytuacja, w której osoba uzależniona przyzna się przed sobą, że jest chora. Jednocześnie zda sobie wówczas sprawę z tego, że potrzebuje pomocy. Im wcześniejsza będzie diagnoza, tym terapia dla osób uzależnionych od narkotyków będzie skuteczniejsza.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie dostosowywane jest do konkretnego pacjenta. Brane są pod uwagę zażywane substancje, stopień zaawansowania uzależnienia, a także stopień wyniszczenia organizmu przez destrukcyjne toksyny. Zastosować można leczenie krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. To pierwsze trwa od 6 do 8 tygodni, średnioterminowe nawet do dwóch lat. Leczenie krótkoterminowe podejmowane są przez szpitalne oddziały, ewentualnie psychiatryczne kliniki, natomiast leczenie średnioterminowe prowadzone jest już przez specjalistyczne ośrodki.