Fotowoltaika 10 kw jaka powierzchnia: wielu z nas obecnie zastanawia się nad zainstalowaniem sobie paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie domowym. Panele słoneczne mają oczywiście sporo zalet, mają też oczywiście kilka wad, natomiast cała inwestycja musi być dość dobrze przeprowadzona, aby była opłacalna. Oczywiście opłacalność całej inwestycji, jest też jakby wymuszona w pewnym sensie sposobem rozliczania się na przykład z elektrownią.
Trzeba pamiętać o tym, że instalacja fotowoltaiczna nie jest sposobem na zarobek, a metodą na zaoszczędzenie pieniędzy, które normalnie płacimy do elektrowni. Jeżeli zdecydujemy się na instalację ogniw fotowoltaicznych przy powierzchni ziemi, o takiej mocy, która będzie w stanie zaspokoić niemal 100% naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, zazwyczaj będzie zajmować dość sporo miejsca. To właśnie tym ostatnim tematem się dzisiaj zajmiemy, czyli jaką powierzchnię zajmuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 10 kW, która będzie pracować w naszym gospodarstwie domowym.
Jaką mają moc panele słoneczne oraz ile miejsca zajmują?
Oczywiście to jaką powierzchnię będzie miała nasza instalacja fotowoltaiczna, zależy od dwóch czynników. Zależy więc od tego, ile faktycznie prądu potrzebujemy w ciągu roku wyprodukować, za pomocą naszych paneli solarnych oraz zależy też od tego, jakie ogniwo fotowoltaiczne jest wykorzystane do zbudowania paneli słonecznych. Z tego wynika, jaką będą one miały średnią moc. Zakłada się średnio, że panel fotowoltaiczny o powierzchni około 1,7 m2, jest w stanie wygenerować 265 watów mocy. Jeżeli byśmy to chcieli przełożyć na liczbę paneli, którą będziemy chcieli użyć, to wyjdzie nam ponad 37 takich paneli.
Powierzchnia czynna naszej elektrowni powinna więc wynieść około 60m2. Musimy jednak tutaj też zwrócić uwagę na to, że 10 kW, jest to instalacja o stosunkowo dużej mocy i w zasadzie, jest niewiele, nazwijmy to normalnych gospodarstw domowych, które faktycznie takiej mocy będą potrzebować. Najczęściej około 5 kW będzie wystarczająco mocną instalacją, co mniej więcej przekłada się na instalację, o powierzchni 30 -40 metrów kwadratowych. Taka wartość jest już znacząco mniejsza i na pewno mniej uciążliwa.
Na pewno powinniśmy również powiedzieć, że instalacje montujemy zarówno na gruncie, jak i na dachu. Na dachu najczęściej montowane są z wiadomych przyczyn, czyli po to, aby na naszej działce nie zajmować przestrzeni. Jeżeli mamy dużą działkę, możemy oczywiście zainstalować panele na gruncie i jest to rozwiązanie naprawdę bardzo dobre.
Po pierwsze mamy dużo łatwiejszy dostęp do paneli w przypadku jakiegokolwiek serwisu lub czyszczenia, a dodatkowo mamy lepszą możliwość do tego, aby ustawić je pod optymalnym kątem. Dach nie zawsze tego typu możliwość daje. Oczywiście obecnie, kiedy budujemy dom i chcemy zainstalować panele, to projektujemy dom już pod kątem instalacji paneli fotowoltaicznych, po to, aby były one optymalnie ustawione i dzięki temu też, również sprawiamy, że powierzchnia naszej instalacji fotowoltaicznej będzie mniejsza. Natomiast jeżeli ten kąt nie może być zachowany optymalny, wówczas wydajność pracy paneli spada, co powoduje, że na przykład instalacja, aby faktycznie miała wystarczającą moc, wymaga użycia na przykład czterech paneli więcej, niż wynikałoby to ze zwykłych wyliczeń.
Zobacz także:
Co wpływa na moc paneli fotowoltaicznych? – czynniki zewnętrzne
Jak już wspomnieliśmy, panele wcale nie muszą mieć takiej mocy, jaką określi producent i tak naprawdę, tutaj możemy wziąć pod uwagę przede wszystkim czynniki zewnętrzne, czyli zakładamy, że niezależnie od tego, jakie kupimy panele, to jeżeli na przykład producent określi na nich, że mają one moc na przykład 265 W, to musimy założyć, że może się tak zdarzyć, że jednak nigdy tej mocy nie osiągną.
Tutaj na przykład najlepszym przykładem tego jest wspomniany wcześniej kąt pochylenia paneli. W Polsce będzie on inny na przykład niż we Włoszech, a nawet w obrębie naszego kraju, w zależności od tego, czy mieszkamy na północy, czy południu, również może być on inny. Jeżeli nie mamy możliwości pochylić ich optymalnie, wówczas efektywna moc paneli spada, co powoduje, że tych paneli musimy dołożyć więcej.
Moc paneli. Jakie wybierać, aby instalacja miała najmniejszą powierzchnię?
Oczywiście możemy również tak dobierać panele, aby instalacja miała jak najmniejszą powierzchnię, a mówiąc inaczej, aby pojedynczy panel, był w stanie wygenerować jak największą możliwą moc. Tutaj powinniśmy skupić się na tym, aby wybierać renomowanych producentów, którzy faktycznie gwarantują jakość i zgodność tego, co jest napisane na karcie charakterystyki paneli, z tym, co rzeczywiście panele sobą reprezentują, czyli z mocą, jaką generują.
Dodatkowo powinniśmy wybierać wtedy przede wszystkim ogniwa monokrystaliczne, ponieważ te mają nawet kilkanaście procent większą wydajność, a co za tym idzie, możemy zbudować instalację, która ma kilkanaście procent mniejszą powierzchnię, a generuje taką samą moc, jak ta wybudowana na podstawie paneli polikrystalicznych. Jest to bardzo ważna sprawa, o której warto wspominać.