Chcąc zarezerwować nocleg w hotelu, musimy zdecydować się na pewien jego standard. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest się w tym pogubić, bowiem klasyfikacja hoteli jest bardzo szeroka. Jednym z rodzajów hoteli jest B&B. Co to właściwie oznacza? Czy warto rezerwować tam nocleg? Odpowiadamy.
Historyczne, a współczesne B&B
W tradycyjnym ujęciu B&B wcale nie dotyczyło hoteli, choć miało związek z nocowaniem poza domem. Otóż w dawnych czasach ludzie także podróżowali, choć raczej w celach służbowych, niż turystycznych. Tak czy inaczej musieli się gdzieś zatrzymać, aby spędzić noc. Stąd właśnie wzięło się popularne dziś B&B, które tradycyjnie wywodzi się z krajów anglosaskich. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „łóżko i śniadanie”, czyli „bed and breakfast”. Podróżnicy mieli możliwość przenocowania i zjedzenia tradycyjnego, angielskiego śniadania. B&B było doskonałym sposobem na to, aby sobie nieco dorobić. Właściciele dużych domów udostępniali gościom pokoje, w zamian za pieniądze. Niemniej jednak nie były to typowe hotele, a raczej wydzielone części obiektów mieszkalnych. B&B charakteryzowała przede wszystkim domowa atmosfera. Goście mieli możliwość porozmawiania z właścicielami domu. Co więcej, posiłki były zazwyczaj spożywane wspólnie, a przygotowywane były one z naturalnych, domowych składników. Tradycja B&B z czasem nieco zaniknęła, jednak w niektórych kręgach kulturowych i geograficznych przetrwała do dziś. Cieszy się ona również popularnością wśród hotelarzy. Stąd też bardzo wiele hoteli oferuje właśnie przyjęcie gości w modelu B&B.
Hotel B&B – co to takiego?
Tradycyjne B&B możemy przenieść również na płaszczyznę hoteli, a także obiektów noclegowych, które nie są stricte wydzieloną częścią obiektów mieszkalnych. W praktyce są to na przykład hostele czy pensjonaty. Co oznacza w ich przypadku skrót B&B? Prawie to samo, co w przypadku prywatnych kwater. Turyści w tego typu hotelu mogą się przespać, a także zjeść śniadanie. Zazwyczaj właściciele serwują je w formie bufetu lub szwedzkiego stołu. Rzadziej jest ono porcjowane, choć i takie przypadki się zdarzają. B&B nie kojarzy już się z rodzinną atmosferą, bowiem hotele czy pensjonaty to nie miejsca, w których możemy poczuć się jak w domu. Niemniej jednak B&B często odnosi się również do gospodarstw agroturystycznych. Te zaś prowadzone są bezpośrednio przez właścicieli, dlatego możemy poczuć w nich domową atmosferę.
Nie tylko śniadanie
Co ciekawe, model B&B w ostatnich latach przeszedł niemałą metamorfozę. Wszystko za sprawą tego, że pojawiło się coraz więcej hoteli oferujących całodzienne wyżywienie. Dotyczy to w szczególności miejscowości wakacyjnych. Tam bardzo często zatrzymujemy się w hotelach, które oferują nam wersję pobytu all inclusive. Co to oznacza? Otóż poza śniadaniem dostajemy także obiad, kolację, a także zimne przekąski. Często w ofercie znajdują się również napoje alkoholowe i bezalkoholowe. Pamiętajmy jednak, że wakacje all inclusive sporo kosztują. Co więcej, nie każdemu potrzebna jest właśnie taka, ekskluzywna wersja wakacji. Niemniej jednak samo śniadanie okazuje się dla wielu niewystarczające. B&B zmieniło się więc w śniadanie oraz obiadokolację. Teoretycznie śniadanie plus obiad lub kolacja oraz nocleg posiada swój skrót, a mianowicie H&B, czyli „half board”. Tymczasem bardzo wiele hoteli używa skrótu B&B, mówiącego o tym, że poza śniadaniem możemy jeszcze liczyć na dodatkowe posiłki. Czasami są one w pakiecie, czasami musimy za nie dodatkowo dopłacić.
B&B – czy to się opłaca?
Jak cenowo wygląda kwestia hotelu B&B? Generalnie jest to jeden z najtańszych pakietów, jaki możemy zakupić. Dostępny jest on nie tylko w hotelach, ale również pensjonatach czy innego rodzaju obiektach noclegowych. Więcej z pewnością zapłacimy za pełne wyżywienie. Pytanie tylko, czy pomimo tego B&B wciąż się opłaca? Weźmy pod uwagę, że tak czy inaczej będziemy musieli zjeść gdzieś obiad lub kolację. Tymczasem hotele, które oferują B&B, zwykle nie posiadają wyposażonych w kuchnię pokoi. W związku z tym będziemy musieli żywić się na mieście, co w praktyce będzie nas sporo kosztować. Hotel B&B jest opłacalny, jeśli zamierzamy jedynie zjeść śniadanie i wyruszyć w dalszą podróż. Niemniej jednak w sytuacji, gdy cały dzień spędzamy w danym miejscu, lepiej zdecydować się dodatkowo przynajmniej na obiad. Większość hoteli B&B oferuje już możliwość wykupienia dodatkowego wyżywienia. Jeśli wybieramy się do wakacyjnej miejscowości, to sprawdźmy, czy przypadkiem obiad nie jest już wliczony w cenę. Nie wszystkie bowiem hotele stricte przestrzegają międzynarodowej nomenklatury, do której należy między innymi skrót B&B.
Chcąc zarezerwować miejsce noclegowe w hotelu, sprawdźmy dokładnie, co oznacza dany skrót, jakim ten się posługuje. Dzięki temu nie popełnimy błędu dokonując rezerwacji pokoju. Tradycyjnie B&B oznacza możliwość wynajęcia pokoju noclegowe i zjedzenia śniadania, zwykle w formie bufetu.