Średni wiek samochodów osobowych poruszających się po polskich ulicach sięga nawet 15 lat. Niestety bardzo często zdarza się, że samochody te są w kiepskim stanie i wymagają częstego przeprowadzania remontów i napraw. Jeżeli posiadamy odpowiednie umiejętności, naprawy i wymiany możemy przeprowadzać we własnym zakresie. Jest to oczywiście bardzo duża oszczędność finansowa, ale z drugiej strony może się okazać problemem. Mało kto zastanawia się wówczas na tym, gdzie powinny trafić zużyte części samochodowe i płyny eksploatacyjne.
Stare akumulatory
Jedną z najczęstszych usterek w starszych samochodach są awarie akumulatorów. Zdarzają się najczęściej zimą, ponieważ skrajnie niskie temperatury mają negatywny wpływ na efektywne działanie tych urządzeń. Niestety w większości przypadków, akumulatora nie da się naprawić i konieczna jest jego wymiana. Należy pamiętać, że są to przedmioty bardzo niebezpieczne dla środowiska. W związku z tym, na terenie naszego kraju mamy całkowity zakaz wyrzucania akumulatorów do odpadów komunalnych. Zużyte baterie możemy oddać do sprzedawcy. Nałożony jest na niego obowiązek odbioru zużytych akumulatorów, podczas zakupu nowych jednostek zasilających. Zużyte baterie możemy również oddać do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Wówczas zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane.
Zobacz również:
- części samochodowe japońskie warszawa https://top-serwis.com
- części samochodowe do japończyków https://top-serwis.com/kontakt
- części do samochodów koreańskich https://top-serwis.com/czesci-samochodowe
- części do aut koreańskich https://top-serwis.com/kontakt
Zużyte płyty eksploatacyjne
Części samochodowe to bardzo szeroka dziedzina i z pewnością możemy zaliczyć do niej również płyny eksploatacyjne. W przypadku aut osobowych będą to przede wszystkim olej silnikowy, płyn hamulcowy i płyn chłodniczy. Są to substancje szkodliwe dla środowiska i powinny zostać zutylizowane w odpowiedni sposób. Polskie prawo stanowi, że zużyte płyny eksploatacyjne możemy oddać do firmy, dającej rękojmie ich odpowiedniego wykorzystania. Stary olej możemy także oddać do Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych. Pod żadnym pozorem nie wolno go jednak wylewać.
Opony i elementy gumowe
Z uwagi na umiarkowany klimat, mamy w Polsce cztery pory roku. Kierowcy muszą być więc przygotowani na różne warunki panujące na drogach. W związku z tym, rynek oponiarski w naszym kraju jest bardzo rozwinięty. Duży popyt na opony samochodowe sprawia, że występuje również problem z utylizacją starych jednostek. Zużyte opony samochodowe, możemy bez żadnego problemu oddać do PSZOKu, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Opony wykonane są z gumy, która jest dość toksycznym materiałem. Nie wolno ich więc wyrzucać do zwykłych pojemników i palić w piecach. Palenie oponami jest w Polsce surowo zakazane i karane.
Metalowe elementy karoserii
Metalowe elementy karoserii nie powinny stanowić problemu w utylizacji. W ich wypadku mamy dwie możliwości. Z jednej strony, możemy je oddać do stacji demontażu pojazdów, albo sprzedać na skupie złomu. W przypadku pierwszej opcji, nie możemy raczej liczyć na jakiekolwiek pieniądze. Jeżeli natomiast metalowe części samochodowe oddamy do skupu złomu, otrzymamy stosowaną do wagi zapłatę. Części metalowe nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ale nie powinno się ich wyrzucać do odpadów komunalnych. Jeżeli oddamy je do odpowiedniego miejsca, bardzo szybko trafią do huty metali i otrzymają drugie życie.
Zużyty układ wydechowy również możemy oddać do skupu złomu. Należy jednak pamiętać o katalizatorze. W przypadku katalizatorów, możemy jest oddać tylko do firm zajmujących się ich skupem.
Elementy wyposażenia wnętrza
Elementy wyposażenia wnętrza czyli na przykład fotele, powinny trafić do stacji demontażu pojazdów. Odbiór jest całkowicie bezpłatny, a stacja zapewnia ich odpowiednią utylizację. Jeżeli części samochodowe z wnętrza są w dobrym stanie, możemy je oczywiście sprzedać. Wówczas zostaną ponownie wykorzystane przez nowego właściciela.
Stare lub rozbite nadwozia samochodów
Samochody powypadkowe i części samochodowe uszkodzone w wyniku wypadków komunikacyjnych, powinny zostać możliwie szybko zutylizowane tak, aby nie stanowić zagrożenia dla środowiska naturalnego. W związku z tym powinny trafić bezpośrednio do stacji demontażu pojazdów. Jest to obowiązkowe, ponieważ w takim wypadku stacja demontażu wystawia stosowane zaświadczenie, zezwalające na wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie komunikacyjnym. Nie ma więc możliwości sprzedaży rozbitego samochodu na pierwszym lepszym skupie złomu, ponieważ nie będziemy mieli możliwości administracyjnego załatwienia sprawy. Co bardzo istotne, stacje demontażu zajmują się utylizacją samochodów w sposób profesjonalny. Dzięki temu każda część trafia do odzysku i recyklingu. Recykling części samochodowych jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny, ze względu na znaczne zanieczyszczenie naszej planety.
Filtry
Filtry powietrza wykorzystywane w autach osobowych są neutralne dla środowiska, w związku z czym mogą być wyrzucane wraz z odpadami komunalnymi. Zupełnie inaczej wygląda kwestia filtrów oleju oraz paliwa, które po utracie swojej żywotności, powinny znaleźć się w Punkcie Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych, gdzie zostaną odpowiednio zutylizowane.