Nauka języków obcych stanowi obecnie trzon edukacji ogólnej. Nie sposób wyobrazić sobie wykształconego człowieka, który nie włada biegle przynajmniej jednym językiem obcym. Języków obcych nauczyć można się w każdym wieku, jednak ich przyswajanie w dzieciństwie w największym stopniu przypomina naturalne chłonięcie języka ojczystego. To z tego względu wybór odpowiedniej szkoły językowej dla dziecka jest dla wielu rodziców jednym z priorytetów w zakresie edukacji. Czym kierować się, dokonując wyboru takiej szkoły?
Kadra lektorska, miejsce i czas – czym kierować się, wybierając szkołę językową dla dziecka?
Wybierając szkołę językową dla dziecka, rodzice muszą kierować się takimi czynnikami jak odległość szkoły od miejsca zamieszkania i czas, w którym organizowane są zajęcia. Dzieci, przynajmniej te młodsze, muszą być dostarczane na lekcje przez rodziców. Trzeba również uwzględnić fakt, że późne godziny wieczorne nie będą sprzyjać koncentracji uwagi u dzieci, a ich możliwości poznawcze, ze względu na naturalne wieczorem zmęczenie, będą znacznie osłabione. Stąd też, wybierając stacjonarną szkołę językową, najlepiej szukać jej w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Należy również zwrócić uwagę na oferowane w grafiku zajęć możliwości wyboru terminu.
Kolejnym niezwykle istotnym elementem wymagającym sprawdzenia jest kadra lektorska, współpracująca ze szkołą. Oczywiście, atutem będą nauczyciele języków obcych, posiadający nie tylko wykształcenie lingwistyczne, ale też przygotowanie pedagogiczne. Czasem jednak w roli lektorów dobrze sprawdzają się studenci a nawet starsi licealiści. Poza znajomością języka, ważna jest również kreatywność, spontaniczność, indywidualne podejście do dzieci. Dobrym pomysłem są lekcje próbne, podczas których można przyjrzeć się metodom pracy lektora oraz zasadom panującym w szkole.
Zobacz również:
- szkoła języków Kraków https://mak.edu.pl/
- szkoła angielskiego Kraków https://mak.edu.pl/dorosli-nad-stronka/ul-wielicka-207-krakow/
- kursy angielskiego dla dzieci Kraków https://mak.edu.pl/dzieci-nad-stronka/kursy-jezykowe-dla-dzieci-wszystkie-oddzialy/
Szkoła językowa dla dzieci – jakie metody nauki są najlepsze?
Szkolne podstawy programowe przewidują nauczanie języków obcych już od najmłodszych klas szkoły podstawowej. Jednak rodzice, wybierając szkołę językową dla swoich dzieci, szukają czegoś innego, niż typowe podejście szkolne, oparte na systemie klasowym. W podejściu tradycyjnym, edukacja koncentruje się na nauczycielu, jako osobie przekazującej wiedzę, oraz podręczniku, jako zbiorze treści do przyswojenia. Niestety, nie jest to metoda, mogąca skutecznie zachęcić dzieci do nauki. Dlatego szukając szkoły językowej, w której dzieci będą poszerzać swoją znajomość języków obcych poza podstawą programową, warto jest wybrać taką, która oferuje metody jak najbardziej dopasowane do wieku i możliwości poznawczych dziecka. W przypadku najmłodszych dzieci, przedszkolaków czy uczniów młodszych klas szkoły podstawowej, najbardziej naturalną formą aktywności jest zabawa. Dzieci właśnie przez zabawę uczą się najłatwiej i najchętniej. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem szkoły językowej pracującej metodą Helen Doron. Jest to metoda dopasowana do możliwości kognitywnych, temperamentu oraz potrzeb społeczno-rozwojowych dzieci w każdym wieku, od niemowląt po nastolatki. Lekcje są wypełnione scenariuszami zabaw, muzyką, grami i szeroką gamą starannie opracowanych zajęć. Dzieci uczą się języka łatwo i w sposób naturalny, w sytuacjach życia codziennego, co przypomina sposób przyswajania języka ojczystego. Szkoła językowa nie powinna kojarzyć się ze stresem, tylko z dobrą zabawą i możliwością rozwoju nowych, fascynujących umiejętności, przydatnych w codziennym życiu.
Native speakerzy – bogactwo szkoły językowej
Niezaprzeczalnym atutem szkoły językowej jest możliwość uczestniczenia w zajęciach prowadzonych przez native speakerów, czyli osoby, dla których dany język obcy jest ich ojczystym. Często są to młodzi ludzie, przebywający w Polsce w ramach roku przerwy między szkołą średnią a studiami, studenci w czasie wymian międzyuczelnianych czy osoby tuż po studiach, poszukujące nowych zawodowych doświadczeń. Możliwość uczestniczenia w lekcjach z udziałem native speakera daje nie tylko możliwość oswojenia się z naturalną wymową obcokrajowców i poćwiczenia płynności wypowiedzi, ale również stanowi szansę na poznanie kultury kraju, tradycji i zwyczajów z najbardziej dla dziecka wiarygodnego źródła.
Nowoczesna szkoła językowa – multimedia i nauka online
Nowoczesna szkoła językowa, szczególnie obecnie, powinna być otwarta również na inne formy współpracy z uczniem, poza stacjonarnymi lekcjami w siedzibie szkoły. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość uczestniczenia dzieci w zajęciach online, które eliminują przerwy w nauce spowodowane rozmaitymi nieprzewidzianymi okolicznościami (takimi jak np. obecna pandemia). Niektóre szkoły oferują możliwość zajęć online z native speakerami, jako uzupełnienie swojej zwykłej oferty językowej.
Zajęcia odbywające się na miejscu, w szkole językowej, mogą zostać wzbogacone metodami multimedialnymi. Dzieci uwielbiają takie urozmaicenie nauki, które kojarzy im się z zabawą i rozrywką, a nie trudem nauki. Wykorzystanie nowoczesnych metod przekazu przyspiesza proces nauki i uatrakcyjnia go, sprawiając, że uczniowie chętnie wracają na kolejne zajęcia.
Podsumowując – wybierają szkołę językową dla dziecka, należy zwrócić uwagę nie tylko na czas i miejsce odbywania się zajęć, ale także na stosowane przez szkołę metody oraz przygotowanie kadry lektorskiej. Nowoczesne metody przekazu, w połączeniu z kreatywnością, ekspresyjnością i przyjacielskim nastawieniem lektorów, pozwalają dzieciom na chłonięcie języka obcego w sposób jak najbardziej przypominający naturalne uczenie się języka ojczystego.