Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

Sklepy

Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym? Gabinet podologiczny musi być odpowiednio wyposażony, aby umożliwić sprawną pracę podologa i zapewnić komfort pacjenta. Meble wybierane do takiego gabinetu muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, bezpiecznych i łatwych w utrzymaniu czystości – pozwala to skrócić czas potrzebny na czyszczenie oraz zapewnia higieniczność w gabinecie. Jakie meble potrzebne są gabinecie podologicznym? Jak o nie dbać? 

Wyposażenie gabinetu podologicznego – co wziąć pod uwagę?

Planując wyposażenie gabinetu podologicznego, należy przede wszystkim dokonać podstawowej analizy własnej działalności. Warto określić wstępną, szacowaną liczbę pacjentów i w oparciu o to skompletować m.in. potrzebne narzędzia, akcesoria czy preparaty.

Początkowo opiera się to jedynie na wstępnych szacunkach, ewentualne braki można uzupełniać w trakcie, jednak w miarę możliwości warto być odpowiednio przygotowanym. Znaczenie ma również wielkość gabinetu podologicznego https://kerpro.pl/ (jeśli przestrzeń będzie duża, to konieczny może być zakup np. większej liczby szafek czy półek).

Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?
Jakie meble potrzebne są w gabinecie podologicznym?

Polskie Towarzystwo Podologiczne, określające polskie standardy w zakresie funkcjonowania podologów oraz sugerowanych standardów podologicznych, podaje kilka wskazówek w zakresie wyposażenia gabinetu podologicznego.

Wszelkie standardy i zalecenia stworzone zostały na podstawie odpowiednich aktów prawnych oraz zasad panujących w innych krajach – w Polsce zawód podologa obecnie nie posiada oficjalnych regulacji.

Fotel podologiczny

Fotel podologiczny https://kerpro.pl/produkt/baehr-fotel-podologiczny-maxima-z-laczonymi-podnozkami-inny-kolor/ to niemal najważniejszy element wyposażenia gabinetu podologicznego. To właśnie na nim siedzi pacjent w czasie wykonywanych zabiegów.

Fotel powinien być regulowany oraz posiadać dzielne podnóżki i oparcie. Warto również zwrócić uwagę na to, czy ma możliwość skrętu/ obrotu oraz czy posiada podłokietniki (zwiększają komfort pacjenta).

Dodatkowo przy wyborze fotelu znaczenie ma również tworzywo, z którego został wykonany. Najlepsze w utrzymywaniu czystości (a więc zarazem najbardziej higieniczne) są fotele wykonane z eko skóry.

Krzesło obrotowe

Taboret obrotowy to z kolei siedzisko przeznaczone dla podologa. Dzięki niemu specjalista może wygodnie pracować, a możliwość obrotu usprawnia cały proces przeprowadzania zabiegu.

Biurko i krzesła

Choć wizyta u podologa to przede wszystkim oględziny stóp i wykonanie odpowiednich zabiegów leczniczych, warto pamiętać o tym, iż na samym początku specjalista musi przeprowadzić obszerny wywiad.

W związku z tym w gabinecie przyda się również biurko, przy którym podolog może usiąść wraz z pacjentem.

Nie może zabraknąć również krzeseł po obu stronach biurka – tu wybór jest nieco mniej restrykcyjny, gdyż takie meble nie mają bezpośredniego kontaktu z ciałem pacjenta (podczas wywiadu jest on ubrany) dlatego też można postawić na większą dowolność w tym zakresie.

Dodatkowe krzesło dla pacjenta

Komfort pacjentów może poprawić również dodatkowe krzesło w gabinecie, służące np. do pozostawienia swoich rzeczy na czas zabiegu (korzystanie w tym celu z krzesła znajdującego się przy biurku byłoby niehigieniczne).  Dodatkowe krzesełko przyda się także w momencie, gdy pacjent przychodzi z osobą towarzyszącą.

Wolnostojąca szafka

Szafka wolnostojąca to mebel, który usprawnia i przyspiesza cały czas trwania zabiegu. Dzięki niej podolog nie musi za każdym razem wstawać do konkretnego blatu, tylko wszystkie potrzebne akcesoria, narzędzia i preparaty ma pod ręką.

Oczywiście w gabinecie podologicznym potrzebne są również zwykłe, duże szafki, służące do przechowywania wszystkich preparatów oraz wysterylizowanych narzędzi. W gabinecie warto mieć również blat (np. połączony z szafką).

Wieszak ścienny lub stojak

Wieszak ścienny lub stojak na okrycia wierzchnie to również element wyposażenia, o który warto zadbać. Umożliwi on pacjentom pozostawienie kurtek przy wejściu, co m.in. zwiększy komfort i swobodę podczas całej wizyty.

Co jeszcze jest potrzebne w gabinecie podologicznym?

Poza meblami w gabinecie podologicznym muszą znaleźć się odpowiednie narzędzia pracy i preparaty. Podstawą w wyposażeniu jest frezarka wraz z różnymi rodzajami nakładek (do wygładzania powierzchni, usuwania zrogowaciałego naskórka czy opracowywania powierzchni płytki paznokciowej).

Przydatna w pracy jest również lampa, najlepiej z lupą https://kerpro.pl/produkt/baehr-lampa-z-lupa-ze-swiatlem-jupiter/, gdyż umożliwia dokładne oględziny stopy i możliwość bieżącej kontroli pracy przez podologa.

Ponadto niezbędne są narzędzia takie jak:

  • cęgi,
  • pęseta,
  • skalpel czy dłutko podologiczne.

Gabinet musi być wyposażony także w odpowiednie preparaty do skóry stóp i paznokci oraz produkty służące do dezynfekcji i sterylizacji.